Porcelana Rosenthal i Fürstenberg


Tekst: Galeria Antikon

Artystyczny aspekt porcelany Rosenthala odzwierciedla tocząca się pod koniec XIX wieku w Europie debata na temat odrodzenia się sztuki i rzemiosła. Manufaktura narodziła się w 1855 roku w Bawarii i dzięki genialnemu prowadzeniu biznesu przez rodzinę Rosenthal, firma jest dziś na swym polu synonimem stylu i oryginalności.
Porcelana produkowana przez Rosenthal ma dziś status kolekcjonerski i jest znakomitym odwzorowaniem ducha swojego czasu, jako połączenie sztuki użytkowej ze sztuką artystyczną. Twórcy, którzy współpracowali z firmą byli bez wątpienia jednymi z najbardziej wpływowych artystów swojego okresu.
Manufaktura tworzyła między innymi: talerze kolekcjonerskie we współpracy z Salvadorem Dali czy Andy Warholem. Ponadto w kolekcji talerzy można znaleźć nawiązanie do innych wybitnych artystów ze wszystkich nurtów i okresów a także niezwykłe ilustracje architektury miast oraz malunki starożytnych kultur.
Odrębnym rozdziałem w rozwoju firmy jest linia "Rosenthal meets Versace". Seria oryginalnie zdobionych serwisów obiadowych oraz herbacianych reprezentuje eklektyczny styl tego luksusowego domu mody. Nie można zapominać jednak o tradycyjnych serwisach manufaktury Rosenthal, które swoim urokiem, jakością wykonania i unikalnym stylem już od ponad 130 lat uwodzą koneserów sztuki na całym świecie. Serwis herbaciany "Sanssouci", minimalistyczny serwis "Suomi", szykowny i elegancki serwis obiadowy "Empire" czy wreszcie klasyczna "Maria", to jedynie niektóre kolekcje oferowane przez markę Rosenthal, która poświęciła dekady by doszlifować kunszt swoich wyrobów. Dziś Rosenthal nadal serwuje nam najlepszej jakości porcelanę cały czas pozostając wiernym tradycji, umiejętnie łącząc ją z duchem teraźniejszości.

Jedną z najstarszych manufaktur porcelany na świecie jest założony w 1747 roku przez księcia Karola I niemiecki Fürstenberg. To właśnie Karol I postanowił, iż wszystkie wyroby tej marki będą oznaczane teraz już tradycyjnym niebieskim F, które dziś jest znakiem handlowym wytwórni.
Fürstenberg znany był zawsze z eleganckich, pełnych detali wyrobów dopasowanych do zeitgeistu ówczesnych epok. W miarę upływu czasu marka rozwijała swoją ofertę o kolejne znakomite kolekcje tworzone we współpracy z ówczesnymi artystami pokroju Louis'a Victor'a Gerverot, serwis "Empire". Fürstenberg współpracował również z innymi znakomitymi warsztatami takimi jak: Eoos, kontrastowy serwis "Omnia"; Roeckl, modernistyczne orientalne wazy, Sieger, luksusowa kolekcja My China. Marka Fürstenberg od zawsze skupiała się na precyzji i jakości wykonania, swoimi wyrobami starali się pozostawiać niecodzienne wrażenia, skłaniające do refleksji nad formą. Dzięki ponad 265-letniemu doświadczeniu kunszt firmy został doprowadzony do perfekcji i pozostaje ona niezmiennie jedną z najlepszych manufaktur porcelany na całym świecie. Bezcenne wyroby tej marki można podziwiać w muzeum znajdującym się w zamku położonym w malowniczej miejscowości Fürstenberg.

Galeria Antikon: Antyki i Dekoracje.
antikon.pl