Media TIC. Barcelona
Enric Ruiz - Geli, założyciel hiszpańskiego biura Cloud9 Architekci, laureat nagród w dziedzinie innowacyjnych eko-budowli, zwraca uwagę, jak cenne dla naszej przyszłości jest obecne pokolenie architektów.
Kreatorzy nowoczesnych budowli powinni tworzyć kierując się wyższą ideą ochrony środowiska naturalnego. Architektura powinna iść w parze z naturą a powstające budynki sprzyjać ludzkiej egzystencji. Zdaniem Enrica Ruiz - Geli nieuniknionym jest budowanie eko-dzielnic, dlatego już dziś architekci powinni opracowywać innowacyjne projekty oraz uświadamiać społeczeństwu, że potrafimy żyć w świecie opartym na ekologicznych rozwiązaniach.


Media TIC. Barcelona
Z filozofii Cloud9 zrodziła się nietypowa forma budynku Media-TIC.
Dwie elewacje budowli najbardziej nastawione na operowanie promieni słonecznych zostały osłonięte panelami ochronnymi.
Część z nich niczym okulary przeciwsłoneczne ogranicza dopływ światła od strony południowo - wschodniej. Natomiast strona południowo - zachodnia wypełniona została poduszką pary wodnej, która ogranicza nagrzewanie się elewacji o 90%. Takie rozwiązania umożliwiły ograniczenie zużycia energii w budynku o ponad 20%.

Na części dachu ulokowano baterie słoneczne a na pozostałej części powstał ogród, podlewany wodą deszczową gromadzoną w specjalnym ekologicznym zbiorniku.