Water Discus Hotel to konstrukcja niczym z powieści science - fiction.
Hotel miałby powstać na Malediwach, archipelagu wysp na Oceanie Indyjskim. Konstrukcja stanęłaby w pobliżu rafy koralowej.

"Wykonana ze stali budowla o średnicy około 36 metrów, opierać się będzie na trzech nogach i musi udźwignąć dwa talerze ważące około 500 ton" - mówi dr hab. inż Lech Rowiński z Katedry Teorii i Projektowania Okrętów Politechniki Gdańskiej i jednocześnie współzałożyciel Deep Walter Technology, jednej z firm zaangażowanych w przedsięwzięcie.

mat. prasowe

Hotelowe pomieszczenia zostaną dodatkowo wyposażone w panel boczny połączony ze zdalnie sterowanymi pojazdami na zewnątrz. Każdy mieszkaniec będzie mógł pokierować pojazdem i pozwiedzać podwodne tereny.

"W dolnym dysku znajdzie się klasyczny - przynajmniej z nazwy hotel. Będą w nim całkowicie przeszklone pomieszczenia. Dla pasjonatów lubiących klimat łodzi podwodnej, przewidzieliśmy pokoje zaopatrzone w małe bulaje. 
Na zewnątrz hotelu będą umieszczone kamery transmitujące podwodny obraz na ekrany w hotelowym lobby (...)." - podkreśla jeden z twórców projektu.


mat. prasowe

____________________________

Górny talerz będzie nieruchomy.
Po napełnieniu go wodą będzie 
służył za balast dla dolnego
 talerza zanurzonego pod
 wodą
_________________________

Pomysł budowy podwodnego hotelu powstał około rok temu. W tym roku ruszyła akcja marketingowa oraz poszukiwanie sponsorów. W celu realizacji projektu zawiązało się konsorcjum złożone z trójmiejskich firm: Deep Ocean Technology z Gdyni, Stocznia Crist, biuro projektowe StoGda oraz Marine Projects z Gdańska.


"Jeszcze we wrześniu złożymy wniosek do Pomorskiego Parku Naukowo - Technologicznego w Gdyni o dofinansowanie budowy prototypu" - mówi Rowiński - "Liczymy, że w ciągu roku od jego powstania będziemy mieli podpisany kontrakt na budowę pierwszego hotelu".

"Ponieważ rafa koralowa byłaby tylko z jednej strony, hotel będzie w ciągu doby wykonywał jeden obrót wokół własnej osi. Dzięki temu wszyscy goście hotelowi będą mogli podziwiać rafę ze swoich pomieszczeń" - podkreśla Rowiński.

Nad bezpieczeństwem hotelu mają czuwać systemy przeciwpożarowe i hydrauliczne. Odpowiadałyby m.in. za odpompowanie wody z górnego dysku. Dzięki temu w razie awarii dolny dysk wynurzyłby się samodzielnie i mógłby zostać odholowany w bezpieczne miejsce.

/trójmiasto.pl